Premiéry v planetáriu 2024
07. – 08. september 2024
Uplynulo už 100 rokov od uvedenia do prevádzky prvého planetária na svete. O tom, kedy a kde sa to stalo, sa mohli návštevníci dozvedieť v programe seneckého planetária. Prostredníctvom simulácie sledovať aktuálne dianie na hviezdnej oblohe. Na najmenších objavovateľov vesmíru sa tešil KOZMO aj Ing. Elon a tí starší si mohli pozrieť seneckú premiéru nových filmov:
COSMONAUTE – záchranná misia a 100 rokov večnosti.
– 100 rokov večnosti – slovenský dabing nahovoril Martin Kaprálik, finančne podporili Bratislavský samosprávny kraj a 2% z Vašich daní.
– COSMONAUTE – záchranná misia – vďaka finančnej podpore mesta Senec a 2% z vašich daní sme mohli predstaviť nový príbeh o priateľstve, objavovaní a ochrane prírody.
Jarné planetárium 2024
02.– 04. marec 2024
Uplynulo už 100 rokov od uvedenia do prevádzky prvého planetária na svete. O tom, kedy a kde sa to stalo, sa dozviete v programe seneckého planetária. Prostredníctvom simulácie Vám ukážeme aktuálne dianie na hviezdnej oblohe. Na najmenších objavovateľov vesmíru sa už teší KOZMO aj Ing. Elon a tí starší si môžu pozrieť seneckú premiéru nového filmu: „Temná strana svetla“
Skauti – Trnava
03. február 2024 – navštívili nás skauti z Trnavy.
Vesmírny deň 2022
20. októbra 2022 mali v priestoroch hvezdárne vesmírny deň štvrtáci zo Základnej školy s VJM A. M. Szencziho.
S*A*P – Senecké Astro Praktikum – … alebo prines si svoj ďalekohľad
28. júna 2019 sa uskutočnilo ďalšie kolo S*A*P, ktorý bol venovaný ďalekohľadom, binokulárom a divadelným kukátkam. Počasie vyšlo na výbornú, akurát sa ochladilo z tropických horúčav a obloha bola jasná. Účastníci prešli, čo sú ďalekohľady, ako ich rozdelíme, naučili sa nastaviť a používať vlastné ďalekohľady, ktoré priniesli. Cez ďalekohľad sa naučili pohľadať objekty ako Jupiter, Saturn a Messierové objekty, ktoré sú impozantné už malých ďalekohľadoch.
S*A*P – Senecké Astro Praktikum – Perzeidy 2018
12. augusta 2018 sa uskutočnilo nulté kolo S*A*P, ktorý bol venovaný meteorickému roju Perzeidy. Počasie vyšlo na výbornú. Účastníci prešli, čo sú meteory, ako vznikajú meteorické roje, naučili sa určovať jasnosť, dľžku aj príslušnosť meteorov k meteorickému roju. Okrem toho sa účastníkom zvýšil čas aj na spoznávanie oblohy – orientácia na oblohe, mytológia súhvezdí, pomocou ďalekohľadu si pozreli aj Saturn, Mars, galaxiu v Andromede, hviezdokopu v Herkulovi a planetárnu hmlovinu v Lyre.