Obrázok týždňa: Pokrok v štúdiu gravitačných vĺn


potw2408 – Obrázok týždňa

Pokrok v štúdiu gravitačných vĺn

19. február 2024

Ako vidieť na tomto obrázku, k jednému z ďalekohľadov BlackGEM vedie iba pár schodov, pritom toto zariadenie predstavuje obrovský skok v štúdiu gravitačných vĺn na observatóriu ESO La Silla v Čile. BlackGEM – spoločne ho vyvinuli Radboud University, Netherlands Research School for Astronomy a KU Leuven a oficiálne bol uvedený do prevádzky v januári 2024 – je prevažne robotická sústava určená na pozorovanie a skenovanie južnej oblohy.

Každý teleskop v sústave je nasmerovaný na rôzne časti jasnej oblohy nad La Silla, vždy pripravený detegovať dozvuky zdrojov gravitačných vĺn vo viditeľnom svetle – gravitačné vlny vznikajú pri kataklizmatických udalostiach, ako je splynutie neutrónových hviezd alebo čiernych dier. BlackGEM presne určí, kde sa tieto zdroje nachádzajú a poskytne astronómom cieľ pre následné pozorovania s inými, väčšími ďalekohľadmi, ktoré o nich prezradia ešte viac.

Z južnej pologule majú astronómovia tiež ničím nerušený pohľad na Mliečnu dráhu a na naše susedné galaxie, Magellanove mraky, ktoré tu vidno v ich charakteristickom chumáčovitom a oblakovom tvare. V kultúre Mapučov, na juhu stredného Čile, sú tieto mraky známe ako lafken, labken alebo künchalabken („lagúny“), ako aj rünanko („studne s vodou“).

 

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2408a/

 

ESO*lar